W ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki pt. „Poznaj Polskę” Publiczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Stobiernej otrzymała środki zgodnie z porozumieniem nr PP MEiN/2022/DPI/77 na dofinansowanie wyjazdu dla uczniów klas I-III do znajdujących się w Polsce miejsc związanych z priorytetowymi obszarami edukacyjnymi wskazanymi przez MEiN tj: muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury, instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki.
Celem wycieczki, która odbyła się 15 czerwca 2022r. było zwiedzenie Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce i Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.
Dzięki odwiedzeniu tych niezwykłych miejsc dzieci:
Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Zwiedzanie odbywało się podczas normalnej pracy hutników. Uczniowie mogli poznać tajniki ręcznej produkcji szkła, zobaczyć cały cykl produkcyjny od przygotowania surowca poprzez wytop, wydmuchiwanie szkła, a następnie jego kształtowanie, odprężanie i zdobienie, aż do pakowania gotowego produktu. Brały także udział w warsztatach malowania na szkle oraz samodzielnie robiły szklane medale, które oczywiście zabrały ze sobą do domu. Z dużym zainteresowaniem przyglądały się procesowi tworzenia szklanych ozdób, ich malowania i grawerowania. Zwiedzanie zakończyliśmy oglądaniem ekspozycji młodych artystów oraz zakupem pięknych, szklanych pamiątek.
Następnym przystankiem była najstarsza na świecie nadal działająca kopalnia ropy naftowej w Bóbrce. Na jej terenie znajduje się Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowego im. Ignacego Łukasiewicza. W otoczeniu przepięknego lasu podziwiali XIX wieczne kopanki, w których można zobaczyć naturalną ropę naftową czyli czarne złoto. Spacerując alejkami uczniowie oglądali urządzenia związane z przemysłem naftowym, rafineryjnym i gazowniczym pochodzące z XX wieku. Zwiedzili także Budynek Administracyjny kopalni tzw. Dom Łukasiewicza, w którym zorganizowano ekspozycję apteczną. W budynku zgromadzono bardzo ciekawą kolekcję lamp naftowych, fotografii oraz ekspozycję geologiczną. Dzięki nowoczesnym ekspozycjom multimedialnym uczniowie przenieśli się w czasy kiedy na kopalni pracował jeszcze sam Ignacy Łukasiewicz.
Dla wszystkich uczestników wycieczki był to dzień pełen nowych doświadczeń, wiedzy i niezapomnianych wrażeń. Uczestnictwo w wycieczce dostarczyło dzieciom mnóstwo znakomitej zabawy oraz wspaniałego wypoczynku.