100 lecie Zespołu Szkół w Latoszynie

08.06.2022 Kategoria:

,, Wierni tradycji, wzorem przodków idziemy w przyszłość…” to słowa , które były mottem potrójnej uroczystości  w Zespole Szkól w Latoszynie.
Dzień 8 czerwca 2022 r. zapisał się w historii naszej szkoły jako dzień szczególny i wyjątkowy – można powiedzieć, to dziejowa chwila dla naszej  placówki. Obfitował w wydarzenia o niezwykłej doniosłości. Dwie niecodzienne sytuacje miały miejsce tego dnia: jubileusz 100 – lecia istnienia naszej szkoły oraz nadanie jej imienia. Odtąd będzie ona nosić dumne imię JANA Z LATOSZYNA.

Nasz Patron Jan z Latoszyna  (ur. w 1 poł XV w. – zm. 1494) był profesorem i rektorem Akademii Krakowskiej, doktorem teologii i prawa kanonicznego. Pochodził z gałęzi rodu Świebodziców h. Gryf, osiadłej nad Wisłoką, nad którą leżał jego rodzinny Latoszyn, gdzie przyszedł na świat jako syn Jana i Katarzyny (prawdopodobnie z rodu Pałuków z Rzeszowa). Przez matkę bliskie więzy łączyły go później z bpem krak. Janem Rzeszowskim; koligacjom rodzinnym ojca zawdzięczał część spadku po bracie stryjecznym Mikołaju Dębickim

Szkoła  poprzez nadanie jej imienia zyskała swą indywidualność i tożsamość. Udało się to osiągnąć dzięki ogromnym wysiłkom i staraniom Dyrektora Szkoły – Pani Renaty Leginowicz,  grona pedagogicznego, młodzieży szkolnej
i rodziców.

Przez ponad rok przygotowywaliśmy się do tej wielkiej uroczystości pogłębiając wiedzę o przyszłym Patronie, zbierając konieczną dokumentację, organizując konkursy  i pozyskując sponsorów.

 Obchody  zainaugurowane zostały Mszą Świętą w kościele pw. NSPJ w Dębicy- Latoszynie  . Nabożeństwo celebrowane było pod przewodnictwem księdza biskupa ordynariusza dr Andrzeja Jeża oraz ks. Proboszcza  Piotra Grzanki i ks. Kapelana Biskupa. W Eucharystii uczestniczyli licznie zgromadzeni goście, uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły. Podczas nabożeństwa nastąpiło poświęcenie sztandaru, a ks. Biskup  w ciepłych
 i serdecznych słowach podziękował Panu Bogu za wszystkie łaski, którymi nas obdarzył w ciągu tych minionych 100-u lat, i podkreślił fakt, że w murach tej szkoły w ciągu tego czasu tak wiele się dokonało i nadal dokonuje. Zaznaczył, że historia szkoły nie zamyka się w jej murach i klasach, lecz trwa w życiu jej absolwentów i nauczycieli, którzy przez nią przeszli.

Po uroczystym nabożeństwie wszyscy zgromadzeni w orszaku udali się do szkoły na dalszą część uroczystości. Wprowadzono uroczyście zostały poczty sztandarowe z sąsiednich szkół gminnych. Było nam bardzo miło gościć poczty z zaprzyjaźnionych szkół. 

Drugą część naszej uroczystości rozpoczęła Pani Dyrektor Renata Leginowicz, która serdecznie przywitała przybyłych na uroczystość szacownych gości.  Wzięli w niej udział znamienici goście: Biskup Ordynariusz  Diecezji Tarnowskiej ks biskup Andrzej Jeż,  proboszczem parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa  w Dębicy-Latoszynie ks. Proboszcz Piotr Grzanka, prof. dr hab.  Piotr Dobosz– Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. dr hab. Zdzisław Pietrzyk –Wieloletni Dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej, dr Kazimierz Mazur – Komendant Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Krakowie. Pan Stanisław Fundakowski- Wicekurator Oświaty Przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych: Wójt Gminy Dębica Pan Stanisław Rokosz, Pan Jacek Drobot – Zastępca Wójta Gminy Dębica, Pan Marek Mikrut - Zastępca Wójta Gminy Dębica, Pani Adrianna Miazga – Sekretarz Gminy Dębica, Pan Mariusz Szewczyk  - Burmistrza Miasta Dębica, Pani Ewa Gołębiowska- Burmistrz Miasta Pilzna, Pan Adam Kostrząb - Zastępca Burmistrza Miasta Brzostek, Pan Jan Janiga - Wójt Gminy Jodłowa, Pan Grzegorz Reguła - Zastępca Wójta Gminy Żyraków, Pani Agata Wiater – Przewodnicząca Komisji Infrastruktury Oświatowej Rady Gminy, Pan  Bolesław Pysz – Przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego i Infrastruktury Technicznej Rady Gminy, Pan Aleksander Reguła – Radny Powiatowy, Radni i sołtysi Gminy Dębica, w tym miejscowi: Panie Ewelina Tuchowska-Rau, Magdalena Lesiak, Ewa Mądro. Dyrektorzy jednostek organizacyjnych, Powiatu Dębickiego, Miasta i Gminy Dębica: Pani Katarzyna Rostowska-Machnik - Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy  w Dębicy, Pani Małgorzata Gargas- Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dębicy, Pan Jacek Dymitrowski- Dyrektor Muzeum Regionalnego w Dębicy, Pan Tomasz Czapla – Kustosz Muzeum Regionalnego w Dębicy, dyrektorzy  i wicedyrektorzy  szkół z terenu gminy Dębica, Rada Rodziców Zespołu Szkół w Latoszynie, sponsorzy, poprzedni dyrektorzy szkoły, absolwenci, rodzice, nauczyciele, uczniowie i cała lokalna społeczność. 

Po przywitaniu głos zabrała Pani Agata Wiater – radna Gminy, która odczytała Uchwałę Rady Gminy Dębica dotyczącą nadania imienia szkole i przekazała Akt Nadania Imienia Szkole. Po przekazaniu sztandaru ufundowanego przez darczyńców, przyjaciół szkoły i rodziców wystąpił  poczet sztandarowy rodziców w składzie - Panie: Aneta Ciurkot i Agnieszka Malinowska oraz Pan Marcin Bełtek. Przedstawiciele Rady Rodziców wręczyli sztandar Pani Dyrektor, która ze czcią i powagą przyjęła go mówiąc, że to symbol najszlachetniejszych wartości i bezcenny dar i będzie on fundamentem pracy wychowawczej naszej szkoły. Uklękła i ucałowała rąbek sztandaru, przekazując go następnie uczniom, którzy również klęcząc zapewnili, że będą go czcić, szanować i nie splamią jego honoru. Poczet sztandarowy Szkoły Podstawowej w Latoszynie stanowili: Kacper Bełtek, Zuzanna Lipior i Patrycja Socha.  Następnie przedstawiciele  klas wystąpili do uroczystego ślubowania i oddania hołdu sztandarowi. Kolejnym akcentem uroczystości było zaprezentowanie Nawego sztandaru szkoły przez przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego – Magdalenę Pociask.

 

Ponownie głos zabrała Dyrektor , która podkreśliła doniosłość chwili – mówiąc, że niesie ona w sobie symbol wzruszenia, zadumy i refleksji. Nadmieniła, że jest dumna z faktu, że to jej właśnie przypadł zaszczyt wzięcia udziału w tak podniosłej chwili, jaką jest 100-letnia historia naszej  szkoły i nadanie jej imienia. Mocno zaakcentowała, że wybór na Patrona szkoły postaci Jana z Latoszyna  nie był przypadkowy, ale jest to konsekwencja dotychczasowych działań szkoły i jej roli w środowisku lokalnym. 100-letnia historia i jej osiągnięcia upoważniły nas  do ubiegania  o nadanie imienia i prawo posiadania sztandaru, który dla społeczności szkolnej jest symbolem  Małej Ojczyzny- jaką jest szkoła i jej najbliższe środowisko.

Kolejnym punktem uroczystości były przemówienia zaproszonych gości, którzy składali życzenia, gratulowali i wyrażali swoje uznanie. Głos zabrali goście: Pan Wójt Gminy Stanisław Rokosz, Pan Stanisław Fundakowski- Wicekurator Oświaty, Samorządowcy lokalni i dyrektorzy szkół. W swoich przemówieniach składali na ręce Pani Dyrektor gratulacje, którym towarzyszyło wzruszenie, radość i poczucie satysfakcji.

 

 Następnie prelegent Pan Prof. dr hab. Zdzisław Pietrzyk – wieloletni dyrektor Biblioteki Jagiellońskiej wygłosił referat dotyczący osoby naszego Patrona Jana z Latoszyna.

Następnym Pani Dyrektor Renata Leginowicz zaprosiła wszystkich do obejrzenia  części artystycznej  przygotowanej  przez Panią Małgorzatę Skórę i Pana Roberta Czuchrę. Słowa historii o naszym patronie przeplatały się z piosenkami o historii naszej placówki. Uczniowie  w strojach żaków , tańce Igloopolan wywołały  aplauz publiczności, która śpiewała i klaskała razem z małymi artystami. Program artystyczny zrobił ogromne wrażenie  na widzach,
a szkolni aktorzy otrzymali gromkie brawa.

Na zakończenie uroczystości Dyrektor szkoły w ciepłych słowach podziękowała gościom
 i ofiarodawcom za przyczynienie się do powstania uroczystości i jej uświetnienia. Szczególnie serdeczne słowa skierowała do: Pana Wójta, rodziców, byłych dyrektorów, absolwentów, uczniów, nauczycieli – dziękując za profesjonalne przygotowanie święta. Zgromadzeni goście otrzymali w prezencie książkę wydaną z okazji 100- lecia szkoły i nadania jej imienia oraz ciastka latoszyńskie. Wszyscy goście zaproszeni zostali na poczęstunek , a uczniowie mogli skosztować jubileuszowego torta.

Śmiało możemy powiedzieć, że 8 czerwca – to wielki i niepowtarzalny dzień dla całej społeczności szkolnej. To wielka i niezwykła lekcja historii i patriotyzmu lokalnego.

Dziękujemy wszystkim sponsorom dzięki którym mogła się odbyć ta uroczystość. Są to:

Lista sponsorów:

  1. Rada Gminy Dębica
  2. Stanisław Rokosz Wójt Gminy Dębica.
  3. Jacek Drobot Zastępca Wójta Gminy Dębica
  4. Joanna i Marek Mikrutowie
  5. Zdzisław Siwula Dyrektor GZEASiP Gminy Dębica
  6. Piotr Grzanka- Proboszcz Parafii pw. NSPJ w Dębicy- Latoszynie.
  7. Rada Sołecka Latoszyn
  8. Rada Rodziców Zespołu Szkół w Latoszynie.
  9. Geyer & Hosaja Sp. z o.o.
  10. Rafał Malinowski Tabor Rail Sp. z o.o.
  11. Marian Dybowski Tabor Rail Sp. z o.o.
  12. Henryk Kwolek IVS GRUPA
  13. Lucyna Bańdur Biuro Turystyczne „Lucyna”
  14. Łukasz Gawlik CENTRUM BRUKU
  15. Zofia Bąk Zakład Przetwórstwa Drzewnego „Drew-Mak” Latoszyn
  16. Urszula i Bolesław Pysz
  17. Szymon Pysz
  18. Bartłomiej Pysz
  19. Aleksander Pysz
  20. Łukasz Pysz
  21. Jan Niwa Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjno-Handlowe Niwa sp.k.  Ropczyce
  22. Seweryn Misa FHU „Rewes” Dębica
  23. Józef Pasek i Andrzej Knot Zakład Konserwacji Urządzeń Melioracyjnych „Melios”
  24. Ewelina Tuchowska-Rau
  25. Ewa Mądro
  26. Paweł Ziaja
  27. Mateusz Smoła- Firma Handlowo-Usługowa TRANSKOP
  28. Alina i Janusz Bujakowie Przedsiębiorstwo Handlowe Autozbyt
  29. Małgorzata Cebula Wytwórnia Napojów Chłodzących Rojan
  30. Mariusz Stafiński- FH Transportowo-Produkcyjno-Usługowa Piekarnia „Storczyk” Brzeźnica
  31. Jolanta i Dariusz Nylcowie FHU Morena.
  32. Anonimowy darczyńca

 

Galeria zdjęć


Zapisano